Każdy miłośnik pieszych wędrówek wie, czego spodziewać się na szlaku. Pogoda w górach może być nieprzewidywalna i dobrze jest być przygotowanym na czerpanie radości ze wspinaczki. Co zabrać w góry zimą? Wygodne buty i odpowiedni ubiór to podstawa – nie tylko dla Twojej wygody, ale przede wszystkim dla Twojego bezpieczeństwa na drodze. Jest to szczególnie ważne w warunkach zimowych, kiedy góry z pewnością nie są tak łaskawe. Oprócz odpowiedniego ubrania, warto zabrać ze sobą odpowiedni sprzęt. Jeśli to Twój pierwszy zimowy wyjazd w góry, dobrze trafiłeś! W tym artykule dowiesz się, co przygotować zimą w góry, aby móc w pełni cieszyć się aktywnym wakacjami.
Spakuj odpowiednią kurtkę przeciwdeszczową
Niezależnie od pory roku pogoda w górach jest zmienna, a temperatura w drodze na szczyt będzie znacznie spadać z każdym metrem. Ponadto podczas wędrówek ważne jest, aby chronić się przed deszczem, więc dobry płaszcz przeciwdeszczowy jest niezbędnym wyposażeniem. Jak wybrać najlepsze? Oprócz nieprzemakalnej powłoki chroniącej przed deszczem, kurtka alpinistyczna powinna posiadać kaptur, wygodny krój nie krępujący ruchów oraz zapinane na zamek kieszenie. Warto też wybrać model, który jest przewiewny, ma membranę, jest lekki i ma dużą pojemność, dzięki czemu bez problemu zmieścisz go do plecaka, gdy go nie potrzebujesz.
Bielizna termoaktywna
Zacznij od przylegających do ciała warstw podstawowych, takich jak figi, bokserki lub biustonosze, a następnie przejdź do t-shirtów i majtek. Bielizna termoaktywna, zwana też bielizną oddychającą, to podstawa Twojej górskiej garderoby. To na niej budujemy kolejne warstwy odzieży technicznej z myślą o utrzymaniu optymalnej temperatury ciała. Aby cały system działał prawidłowo, materiał przylegający do ciała powinien szybko schnąć i dawać nam poczucie komfortu i ciepła. Pewnie wielu z Was zastanawia się, co jest nie tak z bawełnianymi t-shirtami? Bawełna jest jak kompresja! Kiedy się pocimy, wysycha powoli, dając uczucie zimnego kompresu na plecach.
Bluza męska ze stójką
Kiedy przychodzi nam na myśl słowo „bluza”, bardzo luźna górna część dresu, cóż… powinniśmy wyrzucić ten obraz z głowy. Jeśli nasze ubrania mają być częścią „cebuli plenerowej” i dobrze spełniać swoje zadanie, muszą ściślej przylegać do pozostałych warstw. Jeśli w planowanej imprezie może pojawić się element wspinaczki, warto przyjrzeć się bliżej rękawom. Kluczem jest sprawdzenie długości ramion podczas ich podnoszenia. Prawdopodobnie nie bylibyśmy do końca zadowoleni z bluz ze zbyt podwiniętymi rękawami i odsłoniętymi nadgarstkami. Podczas wypraw w góry rozpinane bluzy męskie ze stójką będą nejlepszym rozwiązaiem.
Wybierz odpowiednie buty trekingowe
Zakup dobrych butów to podstawa, jeśli chcemy zorganizować sobie zimowy wyjazd w góry. Tutaj najbardziej odpowiednią opcją są buty turystyczne, sięgające do kostek, aby śnieg nie dostał się do wnętrza butów. Ponadto takie buty powinny mieć antypoślizgową powierzchnię. Jeśli schodzisz z góry, teoretycznie wystarczą zwykłe trampki, ale kiedy pada deszcz, jest to niewygodne i musisz chodzić w deszczu. Bardzo przydatne okażą się również kijki trekkingowe, których użycie znacznie odciąży stawy kolanowe i ułatwi chodzenie po trudnym terenie.
Niezbędne akcesoria i dodatki
Ważna jest również ochrona skóry. Na górze nie było tak gorąco, bo od czasu do czasu wiał chłodny wiatr, ale słońce na szlaku było ostre. Podstawą są kremy z filtrami. Ważna jest również ochrona oczu – noś okulary przeciwsłoneczne. Miej latarkę w plecaku. Jeśli nie wrócisz na czas do schronu, możesz przestraszyć się ciemności. Kiedy słońce chowa się za górami, czujesz się tak, jakby ktoś nagle zgasił światła. Kijki trekkingowe, takie jak lekkie kijki teleskopowe, mogą być bardzo pomocne podczas schodzenia ze szczytu. Na krótkie podróże wystarczy plecak 15 kg. Na dalekie podróże wybierz plecak o większej pojemności i pamiętaj o założeniu paska, który może odciążyć kręgosłup i zapobiec przesuwaniu się i drapaniu plecaka podczas pieszy. Miej pod ręką trochę środków medycznych: plastry, opaski uciskowe i bandaże. Podczas podróży miej naładowany telefon komórkowy i zapisz numer telefonu GOP. Warto mieć ze sobą powerbank.